Kenya vill stänga världens största flyktingläger
Kenyas regering planerar att stänga samtliga flyktingläger i landet, däribland världens största som ligger i Dadaab. Det rapporterar flera medier. Att stänga lägret beskrivs som en säkerhetsåtgärd, eftersom det tros ha blivit en rekryteringsplats för den somaliska terrororganisationen al-Shabaab.
I Dadaab, som ligger nära gränsen till Somalia, bor i nuläget mellan 300 000 och 400 000 människor. Sammanlagt 600 000 flyktingar kommer att vräkas om alla läger i landet stängs.
Mats Karlsson, direktör vid Utrikespolitiska institutet (UI), varnar för att åtgärden kan få motsatt effekt.
– Man kommer inte åt problemet med al-Shabaab genom att skapa ett oorganiserat flyktingkaos. Det skulle sannolikt öka rekryteringsgrunden, säger han till DN.