Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Twin Peaks

Nöje & kultur

David Lynch: Är för sjuk för att regissera på plats

Twin Peaks-regissören David Lynch är för sjuk för att kunna regissera filmer på plats och kan nu bara jobbar på distans trots att han inte gillar det, säger han i en intervju med filmmagasinet Sight and Sound.

6 augusti 2024, 09.18
David Lynch.

Nöje & kultur

Kompositören bakom Twin Peaks-musiken är död

Den amerikanska kompositören Angelo Badalamenti är död, rapporterar The Hollywood Reporter.

12 december 2022, 23.12
Angelo Badalamenti performs at the David Lynch Foundation Music Celebration at the Theatre at Ace Hotel on Wednesday, April 1, 2015, in Los Angeles. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

Helg • Intervjuer

Kyle MacLachlan: Jag förstod aldrig Twin Peaks

Skådespelaren Kyle MacLachlan fick sitt stora genombrott som FBI-agenten Dale Cooper i kultserien Twin Peaks från 1990. En tv-serie som han själv aldrig förstod helt och hållet, men som på många sätt förändrade hans liv, berättar han i en lång intervju med The Guardian.

14 mars 2020, 20.20
Kyle MacLachlan.

Nöje & kultur

Twin Peaks-skådespelaren Peggy Lipton död i cancer

Twin Peaks-skådespelaren Peggy Lipton har dött vid 72 års ålder. ”Vi är förkrossade över att vår älskade mor dog i cancer i dag”, skriver döttrarna Rashida och Kidada Jones i ett uttalande.

12 maj 2019, 06.33
Lipton/Madchen Amick (vänster) och Peggy Lipton (höger) i Twin Peaks.

Nöje & kultur

Lynch öppnar för fjärde säsong av ”Twin Peaks”

Regissören David Lynch öppnar upp för en möjlig fjärde säsong av kultserien ”Twin Peaks” i en intervju med The Hollywood Reporter.

25 november 2017, 23.45
Laura Dern, David Lynch och Kyle MacLachlan vid premiären av Twin Peaks i våras.

Twin Peaks återkomst

Nya Twin Peaks – ”omöjlig att recensera”

(Artikeln är fri från spoilers.) När fortsättningen på David Lynchs kultförklarade kriminaldrama rullades ut i morse svensk tid var fansens förväntningar skyhöga efter 26 års väntan.

22 maj 2017, 12.33
Ana de la Reguera, en av skådespelarna i Twin Peaks.

Twin Peaks återkomst

Publik fick lova att inte avslöja Twin Peaks-handling

Publiken fick lova att inte avslöja något ur handlingen när nya Twin Peaks premiärvisades i Los Angeles under fredagskvällen. Särskilt inbjudna gäster och journalister fick se de första två avsnitten av den nya säsongen av David Lynchs kultförklarade tv-serie.

20 maj 2017, 10.44
Premiären av Twin Peaks.

Nöje & kultur

Twin Peaks-skådisen Parks död – blev 77 år

Skådespelaren Michael Parks är död, rapporterar flera medier. Parks medverkade i filmer som Kill Bill, Argo och Django Unchained. Han spelade även knarkkungen Jean Renault i kultserien Twin Peaks.

10 maj 2017, 19.14
Michael Parks i ”Then Came Bronson”, 1969.

Twin Peaks återkomst

Twin Peaks till HBO Nordic – premiär 22 maj

Nya Twin Peaks visas i Sverige den 22 maj – dagen efter den amerikanska premiären. Tv-serien sänds på HBO Nordic, uppger bolaget i ett pressmeddelande.

7 april 2017, 12.43

Nöje & kultur

Glimt av FBI-agenten Dale Cooper i Twin Peaks-klippet

En glimt av skådespelaren Kyle MacLachlan som FBI-agenten Dale Cooper. Det bjuds Twin Peaks-fansen på i det nya smakprovet för tredje säsongen av kultserien, som har premiär i USA den 21 maj.

14 januari 2017, 18.22