Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Utpressningarna i Malmö

Utpressningarna i Malmö

Nya porrhot – utpressare använder lömskt knep

Under sommaren har Malmöbor fått utpressningsmejl skickade till sig med hot om att deras påstådda ”porrvanor” ska avslöjas. På fredagen skickades en ny omgång mejl ut, skriver Kvällsposten.

23 september 2018, 08.17
Arkivbild.

Utpressningarna i Malmö

Ingen röd tråd i hot mot påstådda porrsurfare

Det finns ingen röd tråd gällande de Malmöbor som på senare tid utsatts för utpressningsförsök efter att de påståtts ha porrsurfat, rapporterar SVT Nyheter Skåne. Det rör sig om både män och kvinnor i åldrar från 25 till 70 år, och handlar ibland om sajter som personerna inte besökt.

4 augusti 2018, 15.00
Illustrationsbild

Utpressningarna i Malmö

”Porrhoten” i Malmö blir fler – 20-tal anmälda fall

Porrutpressningshärvan i Malmö växer. Totalt har nu ett 20-tal fall av utpressning via mejl polisanmälts, skriver Skånska Dagbladet.

30 juli 2018, 13.56
Arkivbild.

Utpressningarna i Malmö

”Jag är 74 – vet inte hur man loggar in på porrsidor”

En av de personer i Malmö som hotats med att bli uthängd som porrsurfare berättar för Sydsvenskan om de hot hon utsatts för. Kvinnan är 74 år och på tillfälligt besök i Malmö.

27 juli 2018, 22.11
Illustrationsbild

Utpressningarna i Malmö

Malmöbor hotas att bli uthängda som porrsurfare

Två personer i Malmö har utsatts för hot via mejl där de pressas att betala – annars sprids uppgifter om att de porrsurfat. Det skriver Sydsvenskan.

27 juli 2018, 07.18
Hand på tangentbord till dator. Arkivbild.