Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Valet i Irland 2016

Valet i Irland 2016

Enda Kenny återvald till premiärminister i Irland

Irlands parlament har efter ett flera månader långt politiskt dödläge återvalt Enda Kenny till posten som landets premiärminister. Det var den fjärde gången som parlamentet samlades för att försöka utse en premiärminister sedan valet i februari. – Denna regering har så mycket att ta itu med. Vi har så många utmaningar i vårt land, och det var det budskapet vi fick av väljarna i valet och som har upprepats så många gånger av er, sa Enda Kenny i sitt segertal. 59 ledamöter gav Kenny sitt stöd – 49 röstade emot.

6 maj 2016, 22.45
Enda Kenny

Valet i Irland 2016

Irland väntas få minoritetsregering

Irlands premiärminister Enda Kennys parti Fine Gael väntas bilda en irländsk minoritetsregering sedan partiet kommit överens med den politiska ärkerivalen Fianna Fail. Uppgörelsen följer på det dödläge som rått efter valet i februari.

29 april 2016, 23.19
Enda Kenny

Valet i Irland 2016

Ärkerivaler öppnar för samtal på Irland

Fortfarande ser inget parti på Irland ut att kunna bilda en regeringsmajoritet på egen hand efter förra veckans val. Men nu uppger premiärminister Enda Kenny att han kan tänka sig samtal mellan hans konservativa parti Fine Gael och liberala ärkerivalen Fianna Fáil, skriver nyhetsbyrån Reuters. Partierna har ursprung i varsin sida i det irländska inbördeskriget 1922–23 och har sedan dess aldrig suttit i samma regering.

2 mars 2016, 17.09
Premiärminister Enda Kenny med frun Fionnuala under valkvällen den 27 februari.

Valet i Irland 2016

Rivaler kan tvingas samman efter val på Irland

Vallokalsundersökningar efter fredagens parlamentsval i Irland visar att premiärminister Enda Kennys styrande koalition mellan Fine Gael och Labour inte når nödvändig majoritet. De två regeringspartierna spås få 55–68 mandat, långtifrån de 80 som skulle säkra en andra maktperiod. Resultatet kan tvinga Fine Gael att närma sig partiet Fianna Fail, som ser ut att öka till runt 23 procent. Men det finns en djup splittring mellan de båda partierna med rötterna i det irländska inbördeskriget för snart 100 år sedan.

27 februari 2016, 16.05
Rösträkning i valet.

Valet i Irland 2016

Sinn Féin kan bli valets vinnare trots IRA-kopplingen

Gerry Adams och hans Sinn Féin lär bli det största vänsterpartiet i fredagens val på Irland, skriver TT. Partiet har vuxit i takt med regeringens tuffare tag och kraven från EU om sparåtgärder och reformer. – Det känns som om jag är tvungen att rösta på Sinn Féin nu, eftersom Labour har övergett arbetarklassen, säger flygplatsanställda Vivian Nicol till Reuters.

26 februari 2016, 15.40

Valet i Irland 2016

Ilska över åtstramningar präglar irländskt val

Opinionsundersökningar inför det irländska valet i dag visar att det kan sluta i ett så kallat ”hängt parlament” där inget parti får majoritet. Stödet för de två partierna i koalitionsregeringen, Socialdemokratiska Labour och konservativa Fine Gael, har fallit inför valet. Vänsterpartiet Sinn Féin har däremot vuxit i takt med regeringens tuffare tag och kraven från EU om sparåtgärder och reformer. Ilska över regeringens åtstramningar kan leda till att Irland blir nästa land inom eurozonen att hamna i ett politiskt instabilt läge, skriver nyhetsbyrån AFP. – Tre gånger har de skurit i vår pension, sedan la de på husskatt och vattenskatt. Hur ska vi kunna betala för det med våra pensioner? säger 72-åriga Silvia Doran till AFP om den sittande regeringen.

26 februari 2016, 10.24