Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Väljarna

Valet 2026 • Väljarna

Lars, 84, gav upp i kön: ”Jag får gå tillbaka”

Köerna till vallokalerna ringlar långa på flera håll i landet. Göteborgs-Posten har fått rapporter om att köerna rör sig ”glaciärsakta” och i tidningens kommentarsfält finns vittnesmål om köer på upp till två timmar.

1 tim
Kerstin och Lars.

Valet 2026 • Väljarna

Väljaren Ayan: ”Extrem känsla att vi måste rösta”

Väljaren Ayan, som bor i Hjällbo i nordöstra Göteborg, har en ”speciell känsla” inför valet. Hon säger att många i området har påverkats av politiska förslag som slöjförbud och tonårsutvisningar.

3 tim
Valkuvert.

Valet 2026 • Väljarna

12-åringarna Tyra och Liv röstar i gosedjursvalet

Betty Björn, Dinosaurien Dino, Dolly Drake, Hårfagre Häst och Omar Orm. Det är kandidaterna som ställer upp i gosedjursvalet på Stadsbiblioteket i Göteborg och som lovar alltifrån megamys till gaming, rapporterar Kulturnytt.

4 tim
Barn röstar i gosedjursvalet

Valet 2026 • Väljarna

Väljare uppe tidigt och röstar: ”Vill inte att Sverige står utan regering”

Röstningen är i full gång runt om i landet. För att undvika långa köer såg Love Sjögren Alpha till att vara först på plats i sin vallokal i centrala Malmö. Han tänker rösta på det alternativ som han tror kommer leda till minst strul och utdragna regeringsförhandlingar.

I dag 09.30
Love och hans fru Fatima blev först med att rösta  när röstningen inleds i vallokalen på Rådhuset i Malmö på valdagen.