Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Världen

USA:s Venezuelaattack • Reaktioner på Venezuela

Rally på Venezuela-börsen – har rusat 130 procent

Gripandet av Venezuelas före detta president Nicolás Maduro av amerikanska styrkor har lett till ett kraftigt rally på landets hårt sargade aktiemarknad. Sedan han avsattes den 3 januari har ledande indexet Indice Bursátil de Capitalización rusat över 130 procent, skriver CNBC.

13 januari, 07:51

Klimathotet • Globala utmaningarna

Studie: En i minuten dör till följd av extremvärme

Globalt sett dör en person varje minut till följd av stigande temperaturer, enligt en ny studie från University College London, rapporterar The Guardian.

29 oktober 2025, 08:54
Bilder från en kogsbrand i Oroville i Kalifornien, USA, 2024.

Tullkrisen • Trumps tullpolitik

Svenskar fortsätter bojkotta USA – vinförsäljning rasar

Försäljningen av amerikanska produkter på Systembolaget har fortsatt att rasa under sommaren. Det totala tappet är nu ungefär 17 procent det här året, rapporterar TT.

15 augusti 2025, 07:05

Inrikes

Omni förklarar •Trots varningar: Hudcancerfall fortsätter öka

Över hela världen ökar hudcancerfallen och Sverige är inget undantag.

Omni Mer
Förr klädde man på sig mer och spenderade mindre tid på solsemestrar. Det kan vara en av förklaringarna till varför vi idag har ett mycket högre antal hudcancerfall.

G20-mötet i New Delhi

Källor: Xi nobbar G20-möte för första gången

Kinas president Xi Jinping planerar inte att besöka G20-mötet i New Delhi nästa vecka, skriver Financial Times och hänvisar till källor.

31 augusti 2023, 16:45
Xi Jinping