”Telia låter som Bagdad Bob och Percy Nilegård”
Telia Sonera gör en miljardnedskrivning och kallar den för ”en följd av framsteg i processen” att avveckla sin verksamhet i Eurasien.
Det är en förklaring som mest låter som en blandning av Percy Nilegårds affärsfloskler och Bagdad Bob-propaganda, konstaterar SvD Näringslivs Peter Benson i en analys:
”Ärligare vore att säga att man schabblat bort över 7 miljarder av ägarnas pengar på dåliga affärer. Korruption kostar.”
Och Telias problem är inte slut än.
”Ledning och styrelse tvingas ägna mest kraft åt Eurasien, internpolitik, CSR-fadäser och annat som inte gagnar kärnaffären, mobiltelefoni i Sverige och Europa. Detta samtidigt som mobiloperatörer står inför en teknisk utveckling och ökad konkurrens där man har mycket att förlora men väldigt lite att vinna”, skriver Benson.