Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbilder.
Illustrationsbilder. (TT)
Coronaviruset • Hemarbetet

Tomma kontor till 2021 på flera svenska företag

Av Sebastian Hagberg, Omni Ekonomi
Publicerad: 30 juli 2020
ANNONS

Anställda på flera svenska storföretag kommer att få arbeta hemifrån även i höst, skriver TT som har gjort en rundringning.

Spotify var ett av de bolag som först beordrade hemarbete. Som det ser ut i nuläget kommer kontoret inte att öppna förrän efter årsskiftet och skulle det öppna före det har de anställda möjlighet att fortsätta jobba hemma, enligt företagets presstjänst.

Merparten av Ericssons 99 800 anställda arbetar hemifrån och kommer att göra det under hösten också. Även Afry (tidigare ÅF Pöyry) håller majoriteten av sina 17 000 anställda hemma.

– Distansarbetet har funkat så otroligt bra och fördelarna har varit så många, våra medarbetare har upplevt det väldigt positivt, säger Afrys kommunikationsdirektör Cathrine Sandegren.

ANNONS
SEB: Vi tror på ett mer flexibelt arbetsliv framöver
TT
Tegnell: Svenska arbetsplatser kan ha förändrats för alltid
Dagens Nyheter
Det här är dina rättigheter om du arbetar hemifrån (betallänk)
The Local
Arbetsmiljöverkets tips till den som arbetar hemma
video · www.av.se
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
CoronavirusetHemarbetetSpotifyArbetsmarknadAfry (tidigare ÅF Pöyry)

Pourmokhtari: Krav på kontorsnärvaro pressar mammor

Att stora bolag kräver kontorsnärvaro i stället för distansarbete går ut över arbetande mammor, anser klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L). Det säger hon till Expressen.

11 augusti, 19.57
Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari - med son - på väg in till ett EU-möte i Luxemburg.

Hemarbetare tvingas tillbaka: ”Kan skjuta sig i foten”

Nästan fyra av tio på den svenska arbetsmarknaden jobbar hemifrån minst någon dag i veckan, men siffran är på väg ner när allt fler arbetsgivare kräver en återgång till kontoren. Det visar nya siffror från SCB som TT tagit del av.

22 juni, 06.52
Hemarbetare. Illustrationsbild.

Volvo Cars mäter kontorsnärvaro via wifi – väcker kritik

Volvo Cars anställda ska vara på kontoret fem dagar i veckan och närvaron mäts med hjälp av företagets wifi. Det har väckt intern kritik kring övervakning och arbetsmiljö, rapporterar DN.

4 juni, 20.13
Håkan Samuelsson, vd för Volvo Cars, vill att de anställda jobbar från kontoret.

Uppgifter: Scania kräver närvaro fem dagar i veckan

I fortsättningen ska lastbilsjätten Scanias anställda i normalfallet infinna sig på kontoret fem dagar i veckan. De nya riktlinjerna om begränsat distansjobb kommunicerades på onsdagen, enligt uppgifter till Dagens Industri.

4 juni, 10.04
Scania i Södertälje.