Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild.
Illustrationsbild. (Christine Olsson / TT NYHETSBYRÅN)
Inrikes

Tre till sjukhus i Skara – tros ha fått spetsad dryck

Av Linnea Järkstig
Publicerad: 23 juli 2022
ANNONS

Tre personer i Skara kommun har förts till sjukhus för kontroll efter att det uppstått misstankar om att de fått spetsad dryck, skriver Aftonbladet. Det ska ha skett i samband med någon typ av festival.

Två av personerna, en kvinna i 50-årsåldern och en kvinna i 20-årsåldern, anträffades utomhus av polis. De ska inte ha några allvarliga skador.

– Det är oklart vad som har hänt, men vi har upprättat en anmälan om misshandel, säger polisens presstalesperson Anna Göransson.

ANNONS
Kvinnorna var i samma sällskap
Aftonbladet
Polisen: ”Enligt uppgifter ska de ha fått i sig något i samband med någon typ av festival som pågår”
Expressen
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
SkaraVästra Götalands länBrott