Trots historien: Strateger spår ljusning inför 2022
Det amerikanska S&P 500-indexet har stigit 20 procent hittills i år och tycks därmed kunna avsluta på plus för tredje året i rad. Men historiskt sett minskar det också chansen för ännu ett vinstår på börsen, skriver Bloomberg.
Om det blir rally på S&P 500 under 2022 skulle det leda till en fyraårig segersvit – vilket bara har inträffat fem gånger tidigare på nästan ett sekel.
Trots det är USA:s strateger positiva och förväntar sig i nuläget att börsen står högre i slutet av nästa år, med ett snittestimat på 4 950 punkter. Det kan ställas mot att S&P 500 i fredags stängde på 4 621 punkter.
Den lägsta prognosen för nästa år ligger på 4 400 och den högsta på 5 330. Den senare kommer från Oppenheimer Asset Managements investeringsstrateg John Stoltzfus, som Bloomberg kallar ”Wall Streets största aktietjur för tillfället”.
Börstjänster
Nyheter och analys
Kalender
Erbjudande: Läs Omni Ekonomi gratis i vinter
Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis systerapp för affärsläsare. Omni Ekonomi ger Sveriges bästa bevakning av börs-, bolags- och marknadsnyheter. Omnis läsare erbjuds nu att läsa Omni Ekonomi gratis i vinter (två månader, värde 318 kronor). Erbjudandet är helt utan förpliktelser, det blir ingen automatisk förlängning och du behöver inte ange något kreditkortsnummer.
Erbjudandet gäller endast dig som inte har nyttjat prova-på-erbjudande från Omni Ekonomi tidigare.