Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild.
Arkivbild. (Evan Vucci / AP)
Trumps USA • Konflikten med universiteten

HD: Trump får fortsätta med massuppsägningar

Av Sofia Hedberg
Publicerad: 15 juli 2025
ANNONS

Donald Trump har fått grönt ljus att säga upp runt 1 300 personer från utbildningsdepartementet. Det enligt en dom från högsta domstolen, rapporterar nyhetsbyråer.

Trump skrev på sociala medier att beslutet var en "stor seger”.

Amerikanska regeringen överklagade ett domstolsbeslut från lägre instans som sa att tusentals sparkade skulle återanställas.

Högsta domstolens beslut gör det möjligt för Trumpadministrationen att återuppta arbetet med att avveckla departementet som är ett av Trumps största kampanjlöften, enligt AP.

Utbildningsdepartementet hanterar bland annat federala studielån, mäter skolresultat och ser till att medborgerliga rättigheter följs på skolor.

ANNONS
Beslutet har tidigare stoppats i en lägre instans
TT
Beslutet från HD är det senaste i raden som gått vägen för Trump
Sveriges Radio
Trump är kritisk mot det federala inflytandet över utbildningssystemet
AP  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Trumps USAKonflikten med universitetenDonald TrumpUSANordamerika Amerikansk politik

Trumpadministrationen stämmer Harvard – igen

USA:s justitiedepartement stämmer toppuniversitetet Harvard, som de anklagar för att ha tillåtit antisemitism på campus, rapporterar AP.

20 mars, 18.01
Harvard.

Trump stämmer Harvard på miljarder – och hotar NYT

USA:s president Donald Trump stämmer elituniversitetet Harvard, som han anklagar för att vara ”starkt antisemitiskt”.

3 februari, 06.33
President Donald Trump i Vita huset i natt.

Trump: Överenskommelse klar – Harvard ska betala

Donald Trump säger sig ha nått en överenskommelse med Harvard som innebär att elituniversitetet ska betala 500 miljoner dollar, skriver Reuters. Beskedet gavs vid ett evenemang i Vita huset där även utbildningsminister Linda McMahon deltog.

1 oktober 2025, 00.01
Arkivbild från Harvard.

Domare: Olagligt av Trump att frysa Harvards bidrag

En federal domare i Boston har beslutat att Donald Trump inte hade laglig rätt att frysa 2,2 miljarder dollar i statliga medel till elituniversitetet Harvard, rapporterar amerikanska medier.

3 september 2025, 23.10
Harvards campus. Arkivbild.