Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Viveka Hansson
Viveka Hansson (SVT)
Kritiken mot Oscarsson

TV4: ”Marcus gör en snabbanalys av läget”

Av Helena Sällström
Publicerad: 25 nov. 2016
ANNONS

TV4:s politiska kommentatorer ska undvika personligt tyckande. Det skriver kanalens programdirektör Viveka Hansson i en kommentar till Expressen efter att ett Facebookinlägg från den politiske kommentatorn Marcus Oscarsson väckt stor uppmärksamhet. I inlägget lägger Oscarsson fram ett fempunktsprogram och skriver bland annat att Europa måste ”stoppa all islamism”.

”Det här är ett facebookinlägg där Marcus gör en snabbanalys av läget. Marcus har förklarat att det inte är hans personliga åsikter, nu får vi diskutera detta vidare internt”, skriver Hansson till Expressen.

ANNONS
Oscarsson har avböjt att kommentera men har skrivit ett nytt inlägg om händelsen
Expressen
Expressen har samlat Twitterreaktioner från politiska reportrar
Expressen
Oscarsson: Van vid att analyserna kan användas på olika sätt
Facebook
Läs första inlägget på Facebook som skapat debatt och gillats av många
Facebook
Lyftes fram i senaste avsnittet från Alex & Sigges podcast
podd · alexosigge.libsyn.com
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Kritiken mot OscarssonMarcus OscarssonPolitikTV4

Krönika: Oscarsson borde faktiskt skämmas

Expressens kulturchef Karin Olsson kallar TV4-profilen Marcus Oscarsson ett skolexempel på hur personer med stark närvaro i sociala medier kan komma undan med vad som helst.

4 december 2016, 14.27
Karin Olsson och Marcus Oscarsson

Ledare: Experten sitter inte på objektiv sanning

Samtidigt som misstro mot politiker och medierna gror har den till synes objektiva experten blivit vår tids portalfigur, skriver Linn Spross i en ledare i vänsterorienterade ETC. Hon nämner TV4:s politiske kommentator Marcus Oscarsson. Han har blivit hårt kritiserad för en fempunktprogram om Europas framtid på Facebook. Två av punkterna var ”säkra Europas gränser med full kraft” och ”med maximal kraft stoppa all islamism i Europa” – inte politiska åsikter utan ”objektiva bedömningar” enligt Oscarsson.

29 november 2016, 09.11
Marcus Oscarsson.

”Van vid att olika läger använder mina analyser”

Det var inte egna politiska åsikter som TV4:s politiska kommentator Marcus Oscarsson uttryckte i ett omdiskuterat inlägg på Facebook. Det skriver han själv i ett nytt inlägg. ”Samtidigt är jag van vid att analyserna kan användas på olika sätt av olika politiska läger”, skriver Oscarsson.

25 november 2016, 20.45
Oscarsson på Facebook.