Hem
(Aaron Favila / TT NYHETSBYRÅN)

Två döda efter orkanen Hagupit i Filippinerna

Tyfonen Hagupit skapar förödelse när den drar fram i östra Filippinerna. Hur omfattande förödelsen har varit är ännu oklart. Kontakten är bruten till de östra regionerna. Enligt ABC i Australien har två dödsfall konstaterats. Rapporter kommer om översvämningar, skadade kåkstäder och avslitna butiksskyltar och plåttak.
Ovädret, med vindhastigheter i byarna på 58 sekundmeter, drabbar en redan hårt prövad befolkning. Med supertyfonen Haiyan, som skördade över 7 300 liv, färskt i minnet, har myndigheter ordnat med massevakueringar inför Hagupits ankomst. Miljontals människor har lämnat sina hem och sökt tillfälligt skydd.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen