Hem
(TT)

Tyskland kan straffa tafsare i grupp med fängelse

Det tyska parlamentet har antagit en skärpning av landets sexbrottslagstiftning. Principen är att ett nej ska betyda nej och att fysiskt våld eller hot om våld inte längre ska krävas för en fällande våldtäktsdom. Det är ett steg i rätt riktning, enligt Advokatsamfundets ordförande Bengt Ivarsson.
– Det är på tiden att man utvidgar våldtäktslagstiftningen. Det finns ett antal andra situationer som definitivt är straffvärda, säger han till TT.
Diskussionen om skärpt lagstiftning har pågått i flera år. Men det nu antagna lagförslaget tog form efter de uppmärksammade sexövergreppen i Köln på nyårsafton. Att begreppet ”sexuella övergrepp av enskilda gärningsmän i grupp” införs ses som en tydlig reaktion på nyårsnattens händelser.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen