Tyskland säljer 100 bandhaubitsar till Ukraina
Den tyska regeringen ger nu klartecken till att sälja 100 mobila artilleripjäser av typen Panzerhaubitze 2000 till Ukraina. Det rapporterar Der Spiegel.
Pjäserna kommer att köpas av den ukrainska regeringen direkt från tillverkaren, den tyska vapenfabrikanten Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Kostnaden kommer att uppgå till 1,7 miljarder euro (knappt 18 miljarder kronor), vilket är runt tre gånger så mycket som värdet på alla tyska vapenleveranser till Ukraina fram tills nu.
KMW kommer nu att inleda produktionen, som i sin helhet kommer att ta flera år. Det rör sig alltså om en långsiktig snarare än omedelbar förstärkning av det ukrainska försvaret. När den första pjäsen levereras är inte känt.
Panzerhaubitze 2000
Wikipedia (sv)
Panzerhaubitze 2000, eller förkortat PzH 2000, är en 155 mm bandhaubits som utvecklats av Krauss-Maffei Wegmann (KMW) tillsammans med Rheinmetall för den tyska armén. Det är troligen det mest kraftfulla artillerisystemet som används idag. Haubitsen är speciellt känd för sin höga eldhastighet; i serieavfyrningsläge kan den avfyra tre skott på 9 sekunder, tio skott på 56 sekunder och kan avfyra mellan 1 och 3 skott per minut kontinuerligt beroende på eldrörets uppvärmning. PzH 2000 har även valts av de italienska, nederländska och grekiska arméerna, och fler beställningar lär komma när olika länders arméer ska uppgradera sina M109 Paladin. {{källa behövs}}
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen