Ullared-Boris blev av med 800 000 – kvinna döms
I våras gick den tidigare Gekås-vd:n Boris Lennerhov ut med att han blivit av med 872 000 kronor i en sms-bluff. Nu döms en kvinna för penningtvättsbrott mot sitt nekande, skriver Expressen.
Enligt tingsrätten ska kvinnan ha tagit emot 115 500 kronor av Lennerhovs pengar.
”Tingsrätten anser att NN inte har lämnat en rimlig förklaring till hur hennes konto, hennes telefon och hennes bank-ID utan hennes vetskap varit inblandat i transaktionerna”, står det i domen enligt Expressen.
bakgrund
Ullared (TV-serie)
Wikipedia (sv)
Ullared var en svensk dokumentärserie om varuhuset Gekås i Ullared. Serien producerades av Strix Television och skildrar verksamheten på och kring varuhuset, som är Sveriges största besöksmål. Första säsongen sändes i Kanal 5 under hösten 2009. Samtliga säsonger av programmet har huvudsakligen spelats in under sommaren. Serien blev en stor tittarsuccé och varje avsnitt sågs av över en miljon tittare. Fram till 2019 producerades 10 säsonger av serien, vilken betecknas som Kanal 5:s största tittarsuccé genom tiderna.
Ur personalen får man följa varuhusets chef Boris Lennerhov och de anställda på varuhuset, bland andra Morgan Karlsson och Ola-Conny Wallgren. I programmet får man förutom personalen även följa några av kunderna.
Programmet har kritiserats för att framställa de medverkande på ett felaktigt sätt. Serien har även kritiserats för att den innebär okritisk reklam för varuhuset Ge-kås, i strid med reglerna för reklamsänd TV i Sverige.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen