Uppdaterade vaccin mot omikron dröjer till april
Det dröjer till åtminstone april innan uppdaterade vaccin mot omikron kommer, säger Sveriges vaccinsamordnare Richard Bergström till SR:s Vetenskapsradion. Men det kan dröja ännu längre innan de börjar användas i Sverige.
– Om vi vill optimera skyddet kanske vi ska ha lite längre avstånd mellan dos tre och dos fyra med ett uppdaterat vaccin. Och det kanske är bättre att spara det vaccinet och ta det på höstkanten.
Helena Hervius Askling, överläkare vid akademiskt specialistcentrum i Region Stockholm, säger att ett sådant vaccin skulle komma bättre till användning i länder med lägre vaccintäckning. Detta för att södra halvklotet har vinter i juni.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen