Hem
Mohammed Abrini, till vänster. Övervakningsbild på ”mannen i hatten” till höger. (HO / BELGIAN FEDERAL POLICE)

Uppgift: Abrini misstänks ljuga och skydda någon

När 31-årige Mohammed Abrini greps misstänkt för inblandning i terrordåden i Paris och Bryssel erkände han snabbt att han var ”mannen i hatten” på Zaventem-flygplatsen. Nu misstänker belgisk polis att han ljuger – för att skydda en annan man som är på flykt, rapporterar tyska Die Welt.
Det misstänker de då han erkände såpass snabbt, men också för att det inte finns några bevis för att det skulle vara han som är mannen på övervakningsbilderna. Hans fingeravtryck har inte kunnat hittas, trots att ”mannen i hatten” förde fram en väskvagn utan handskar.
Polisen har sedan tidigare fortsatt jakten på en tredje misstänkt. En av de män som misstänkte Paris-terroristen Salah Abdeslam kom till Bryssel tillsammans med har inte identifierats.
– Han skulle kunna vara mannen i hatten, säger en företrädare för belgiska säkerhetsmyndigheter till Die Welt.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen