Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Iphone 16
Iphone 16 (Pamela Smith / AP)
Indonesiska Iphone 16-bannlysningen

Uppgifter: Indonesisk Iphone 16-uppgörelse med Apple nära

Av Mats Karlsson
Publicerad: 22 jan. 2025
ANNONS

Indonesien kan inom kort komma att släppa det förbud mot att sälja Iphone 16 i landet som infördes i oktober förra året. Det rapporterar Reuters.

Enligt den indonesiska investeringsministern Rosan Roeslani ska en uppgörelse med Apple vara nära. Diskussionerna ska vara fokuserade på Apples investeringsplaner i landet. Roeslani menar att en uppgörelse kan vara klar inom två veckors tid.

Stoppet för Iphone 16-försäljningen tillkom till följd av att den indonesiska regeringen ansåg att Apple inte rättat sig efter kraven på lokal tillverkning i tillräckligt hög utsträckning.

Apple har inte kommenterat saken.

ANNONS
Enligt den indonesiske investeringsministern kan en uppgörelse vara klar inom två veckor
www.techinasia.com
Fokus i diskussionerna uppges ligga på Apples investeringsplaner
Reuters  · Ofta betalvägg
Annons
Se bredbandsabonnemang på din adress och jämför pris och hastighet
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Indonesiska Iphone 16-bannlysningenAppleIphoneIndonesienKonsumentelektronikData, it & högteknologiMobiltelefoni

Uppgifter: Iphone 16-förbudet i Indonesien kvarstår

Den indonesiska industriministern Agus Gumiwang uppges anse att Apple inte har gjort tillräckligt för att motivera en hävning av det Iphone 16-förbud som råder i landet sedan förra året. Det rapporterar Reuters.

8 januari 2025, 10.17

Uppgifter: Apple lovar investera mer i Indonesien

Apple lovar nu den indonesiska regeringen att investera 100 miljoner dollar (motsvarande en dryg miljard kronor) i landet, som ett sätt att försöka få Indonesien att släppa den bannlysning av Iphone 16-serien som nyligen inleddes. Det hävdar i alla fall källor med insyn i saken, skriver Apple Insider.

19 november 2024, 06.28

Indonesien förbjuder Iphone 16-serien

Den indonesiska regeringen har förbjudit all försäljning och användning av telefonerna i Apples Iphone 16-serie i landet. Detta efter att Apple inte genomfört vissa tidigare utlovade investeringar i Indonseien i sin helhet, skriver sajten 9 to 5 Mac.

28 oktober 2024, 06.35