Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Petr David Josek / TT NYHETSBYRÅN)
Ishockey-VM 2015

Uppgifter: Jhonas Enroth blir förstemålvakt

Av Ines Micanovic
Publicerad: 9 maj 2015
ANNONS

Henrik Lundqvist är inte längre aktuell som Tre Kronors förstemålvakt i VM, eftersom New York Rangers i natt reducerade till 2–3 i matcher mot Washington. I stället blir det 26-årige Jhonas Enroth som blir förstemålvakt framöver, enligt uppgifter till Sportbladet. Uppgifterna har inte bekräftats av förbundskapten Pär Mårts.

ANNONS
I de fem första matcherna har Jhonas Enroth och Anders Nilsson delat på målvaktsjobbet
Aftonbladet
Jhonas Enroth har släppt in nio mål på tre matcher (alla segrar)
Göteborgs-Posten
Annons
Vill du se matcherna hemma? Jämför TV- och sportpaket och se totalkostnaden första året
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ishockey-VM 2015Henrik LundqvistTre KronorIshockeyIshockey-VMJhonas EnrothPär Mårts

Svenske domaren skäms: ”Ingen var nöjd efteråt”

Den svenske domaren Tobias Björk och hans kollega Mikael Nord fick hård kritik efter sin insats i matchen mellan Finland och Ryssland under hockey-VM i Tjeckien. Nord och Björk utdömde ett matchstraff på forwarden Leo Komarov för en knätackling i mötet mellan Finland och Ryssland vilket fick finländarna att rasa. Tobias Björk har nu kommenterat sin insats under matchen och han är inte alls nöjd. – Jag tror ingen av oss fyra som var på isen känner oss nöjda efter den här matchen. Utan man åkte hem och kände en form av skam för det blev absolut inte som vi hade tänkt oss, säger Tobias Björk till P4 Norrbotten.

23 maj 2015, 09.16
Tobias Björk.

Förbundet: ”Ryssland kommer straffas”

Internationella ishockeyförbundet (IIHF) kommer att straffa det ryska landslaget för deras beteende inför prisceremonin i VM. Laget lämnade isen innan Kanada fått ta emot VM-bucklan, vilket de själva hävdade berodde på en miss i organisationen av ceremonin, att porten öppnades och att laget då tolkade det som att det var dags att lämna. Men nu säger IIHF:s ordförande Rene Fasel att någon slags bestraffning kommer bli aktuell, skriver SportExpressen. – När jag såg vad som hände blev jag väldigt upprörd. Jag har haft äran att vara på plats på 29 världsmästerskap och det är första gången jag ser något sådant här. Det som ryska laget gjorde var helt mot reglerna, säger Fasel enligt tidningen.

19 maj 2015, 00.55
IIHF:s ordförande Rene Fasel.

Ryssland: ”Handlade inte om respektlöshet”

Det ryska landslaget i ishockey fick kritik efter att ha lämnat isen innan prisceremonin där Kanada skulle få ta emot VM-bucklan. ”Extremt respektlöst”, sa kommentatorn Niklas Wikegård i TV4. Nu ger Ryssland sin syn på vad som hände, skriver Sportbladet. – Som jag förstår det, öppnades vid den tidpunkten porten så att de ryska spelarna kunde åka av, säger det ryska lagets pressattaché Igor Larin till den vitryska nyhetssajten Nasha Niva. Även ordförande i det ryska ishockeyförbundet har uttalat sig till sajten. Han säger att Ryssland inte alls saknar respekt för Kanada utan att det hela kom sig av organisatoriska fel.

18 maj 2015, 20.45

Oliver Ekman Larsson med i VM:s All star team

Arizona Coyotes-backen Oliver Ekman Larsson tog som ende svensk plats i ishockey-VM:s All star team. Laget röstades fram av mediernas representanter som var på plats i Tjeckien. Ekman Larsson blev med sina tolv poäng Tre Kronors bästa poängplockare i turneringen.

18 maj 2015, 08.32