Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Vraket.
Vraket. (Jeppe Gustafsson / TT NYHETSBYRÅN)
Flygolyckan i Örebro

Utredningen av flygolyckan i Örebro 2021 är klar

Av Joel Malmén
Publicerad: 30 jan. 2023
ANNONS

På måndagseftermiddagen presenterar Statens haverikommission sin slutrapport om flygolyckan i Örebro sommaren 2021, då nio personer dog när ett plan med fallskärmshoppare störtade. Det skriver TT.

Olyckan gick snabbt – flygplanet steg till runt 150 meters höjd innan det svängde hastigt, dök och kraschade efter 46 sekunders flygtid.

Tidigare utredningar har inte visat något fel på motor, styrsystem eller propeller. Inget har heller pekat på nedsatt flygförmåga hos piloten. Däremot misstänks en anordning som hjälper piloten att flyga stabilt ha varit felinställd.

ANNONS
En av de allvarligaste flygolyckorna i svensk historia
TT
Rapporten presenteras vid en pressträff
Sveriges Television
Staffan dog i flygplansolyckan: "Fick uppleva mer än dom flesta" (2022)
radio+text · Sveriges Radio
bakgrund
 
Flygolyckan i Örebro 2021
Wikipedia (sv)
Flygolyckan i Örebro inträffade den 8 juli 2021, då ett mindre plan av modellen DHC-2 Turbo Beaver med en grupp fallskärmshoppare havererade i närheten av Örebro flygplats.En pilot och åtta fallskärmshoppare befann sig i flygplanet när det havererade; samtliga ombord förolyckades. Flygplanet hade hyrts in från Skåne av Örebro Fallskärmsklubb.Den 9 juli 2021 framkom det uppgifter om att planet varit på service i Jylland bara tre veckor före olyckan. Ägaren till flygplanet hävdade emellertid bestämt att det var mycket osannolikt att det varit något fel på flygplanet. I stället är det troliga att planet kort efter start, på cirka 100 meters höjd hamnat i svårigheter vilket gjort att planet gjort en kraftig vänstersväng och därefter gått i marken. Orsaken till detta är ännu inte känd.Statens haverikommission har inlett en haveriutredning.
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Flygolyckan i ÖrebroStatens haverikommissionÖrebroÖrebro län

Slutrapport klar: ”Latenta faror” bakom flygkraschen

”Säkerhetsglidningar i verksamheten” innebar att säkerhetsmarginalen var liten under den flygning i Örebro 2021 som ledde till att ett flygplan med fallskärmshoppare kraschade varpå nio personer dog. Det skriver Statens Haverikommission (SHK) i sin slutrapport om olyckan.

30 januari 2023, 15.55
Det kraschade planet bärgas

Säkerhetsarbetet har ökat efter dödskraschen i Örebro

Ett år efter olyckan där en pilot och åtta fallskärmshoppare dog när deras plan störtade utanför Örebro pågår arbetet med att göra fallskärmshoppning säkrare, rapporterar SVT Örebro. Bland annat håller Transportstyrelsen på att ta fram nya kunskapskrav för piloter och hoppare.

8 juli 2022, 22.29
Planet efter kraschen.

Fallskärmsplanet troligen baktungt lastat – nio dog

Det flygplan som störtade med en pilot och åtta fallskärmshoppare ombord utanför Örebro för ett år sedan var sannolikt för baktungt lastat. Det konstaterar Haverikommissionen i sin rapport som nu i princip är klar, rapporterar Ekot.

8 juli 2022, 22.13
Planet bärgas efter olyckan.