Hem
Illustrationsbild. (Charlie Riedel / TT NYHETSBYRÅN/ NTB Scanpix)

Väderåret 2019: Större risk än normalt för torr sommar

Nästa år måste bli blötare än normalt för att kompensera för årets torka. Det säger Martin Hedberg, meteorolog på Vädercentralen, till GP. Tidningen har talat med en rad väder- och klimatexperter om den gångna sommarens extremhetta.

– Det man kan säga om kommande sommar är att det är större risk än normalt att det återigen blir en torr situation eftersom vi ligger back i våra grundvattennivåer, säger Hedberg.

Ingen av experterna som GP talat med vill med säkerhet säga hur vädret blir 2019 men pekar på flera trender, såsom att klimatzoner flyttas när temperaturen ökar.

Läs mer

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen