Hem
(Tomas Oneborg / SvD / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Vanligare med tvister om bostadens centimetrar

Varje kvadratmeter är värdefull när priserna på lägenheter skenar i väg. Dagens Industri skriver att det har blivit allt vanligare att privatpersoner anlitar ett mätföretag innan bostadsaffären går i lås.
Mats Öirstedt arbetar på Areakonsult Stockholm. Han säger att ungefär 80 procent av det företaget mäter är felmätt.
– Det är otroligt mycket som är fel.
Josefine Uppling, analyschef på Mäklarsamfundet, säger också hon det kan vara värt att mäta bostaden både vid köp eller försäljning.
– Samtalen till Mäklarsamfundets konsumentombudsman har ökat det senaste året. Vi ser att det blir fler tvister mellan köpare och säljare när det kommer till lägenheternas faktiska storlek.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen