Vapenleveranser fördöms av USA, Japan och Sydkorea
Sydkorea, Japan och USA fördömer kraftigt nordkoreanska vapenleveranser till Ryssland, som de nu säger sig ha bevis för. Det uppger länderna i ett gemensamt uttalande enligt flera nyhetsbyråer.
Enligt tidigare rapporter har containrar som Nordkorea levererat till Ryssland sedan fraktats vidare till ett ryskt ammunitionslager nära gränsen mot Ukraina, skriver Reuters.
Nordkorea har de senaste veckorna levererat över 1 000 containrar med militär utrustning, skriver Storbritanniens försvarsdepartement på X. Om Nordkorea fortsätter i den takten är landet på väg att bli en av Rysslands viktigaste vapenleverantörer tillsammans med Iran och Belarus.
Ryssland och Nordkorea har tidigare förnekat att Pyongyang levererat vapen till Ryssland som ska användas i anfallskriget mot Ukraina.