Hem
SEBANNONS

Varför går börsen upp efter dåliga nyheter?

Sommarens börsras drevs på av en oro för svagare tillväxt i bland annat Kina och i USA, där den starkare dollarn skapade en motvind för industrisektorn. Under hösten har dock börserna vänt uppåt igen. Med tanke på den senaste tidens börskurser är det lätt att tro att konjunktursignalerna återigen blivit ljusare.
– Men så är inte fallet. Tvärtom har fortsatt lite svaga signaler gjort att allt fler nu räknar med förnyade stimulanser från centralbankerna eller framskjutna räntehöjningar i fallet med FED i USA, för att stötta tillväxten. En paradoxal följd av det är att marknaden på sistone reagerat positivt på negativa signaler, skriver Johan Hagbarth, på SEB:s blogg Green Room.

Riskinformation

För fonder och andra finansiella instrument är historisk avkastning ingen garanti för framtida avkastning. Värdet på dina fondandelar och andra finansiella instrument kan både stiga och falla och det är inte säkert att du får tillbaka det insatta kapitalet.

Detta är en annons från vår partner, den är inte skriven av journalisterna på Omnis redaktion. Innehållet behöver inte nödvändigtvis reflektera Omniredaktionens åsikter.