(JOHAN ENGMAN / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Varnar för räntechock: Världspolitiken är oroande

I tisdags lämnade riksbanken nollräntan oförändrad. Samtidigt sköt man den kommande höjningen ytterligare på framtiden. Bolåntagare bör dock inte känna sig trygga med att räntan kommer förbli låg, med tanke på den växande internationella osäkerheten.
– Det som händer i världspolitiken är oroande. Vi har en fallande rubel, en norsk krona som går under den svenska. Vad kan ske på finansmarknaden framöver? Jag känner oro, säger den privatekonomiska experten Annika Creutzer till Svenska Dagbladet och fortsätter:
– Man ska räkna med den politiska risken i omvärlden, som hösten 2008 när den rörliga räntan plötsligt stack iväg, säger hon.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen