Ville ha automatkarbin – kan ha planerat större dåd
Dylann Roof som erkänt kyrkattacken i Charleston berättade redan i våras för en polis att han ville ha en automatkarbin av typen AR-15.
Det rapporterar CNN.
När Roofs bil genomsöktes av polis redan i mars hittades sex magasin med 40 kulor i varje i bagageutrymmet och en beståndsdel till just en AR-15.
– Vi ska vara glada över att han inte fick tag på en AR-15, säger tidigare åklagaren Reggie Lloyd till tidningen The State.
Enligt tidningen kan Roof ha planerat en ännu större attack.
Nio svarta dog i vad som beskrivs som ett rasistiskt terrordåd förra onsdagen. Dylann Roof använde enligt polisen en halvautomatisk pistol.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen