Hem
Vitvalen simmade runt i en sluss innan den fångades in i ett nät. (Aurelien Morissard/AP/TT)

Vilsen vitval omhändertagen – fångades in med nät

Den vitval som irrat sig in i Seine och som trots stora insatser från frivilliga inte förmått vända tillbaka till öppet vatten, lyftes på onsdagsmorgonen över från en kanalsluss till en pråm med hjälp av nät, lyftkranar och 24 dykare, skriver AFP.

Den ovanliga räddningsinsatsen tog sex timmar och lyckades inte förrän fyratiden på morgonen. Valen togs då omedelbart omhand av ett dussin veterinärer, enligt nyhetsbyrån. Härnäst kommer valens blodvärden och ultraljudundersökningar avgöra vad som sker. Visar sig valen efter tre dagars observation vara i skick att släppas ut på öppet vatten igen, kommer den fraktas med lastbil till havet.

– Vi kan se att det rör sig om en hane, han är mycket undernärd och har en del sår, säger Isabelle Dorliat-Pouzet, generalsekreterare för det område där insatsen gjordes.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen