Hem
Josefsson och Virtanen i ”Valet med Janne & Belinda”. (SVT)

Virtanen: ”Janne Josefsson delar SD:s världsbild”

Efter sin medverkan i programmet ”Valet med Janne och Belinda”, där Aftonbladet-krönikören Fredrik Virtanen fick försvara sin stadsdel Södermalm, anklagar han SVT:s Janne Josefsson för att hata Stockholm:
”Janne Josefsson börjar bli ett samhällsproblem. Med en världsbild han delar med Sverigedemokraterna vill han splittra Sverige inför valet. Det är Stockholm mot resten, i hans skruvade skalle.”
Virtanen skriver att segregering och ”medias medelklassighet” är stora samhällsproblem men att det är enfaldigt att förminska diskussionen till att handla om Södermalm.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen