Visselblåsare: USA-drönare dödar främst oskyldiga
En visselblåsare har försett sajten The Intercept med Pentagondokument som ska visa hur riktlinjerna i USA:s drönarkrig verkligen fungerar. Dokumenten ”The drone papers” innehåller uppgifter om hur USA avgör liv eller död för oskyldiga utomlands utan rättsprocesser eller insyn. Enligt källan har det amerikanska folket rätt att veta att människor dödas på order av Vita huset.
– Vi låter det här hända. Och med vi menar jag alla amerikanska medborgare som nu har tillgång till den här informationen men ändå inte gör något åt det, säger den anonyma visselblåsaren enligt The Intercept.
Enligt läckan dödades under en femmånadersperiod 35 måltavlor, så kallade ”jackpots”, av amerikanska drönare. Men även 200 civila fick sätta livet till i attackerna. I militära dokument omnämns de senare som fiender dödade i strid så länge inte de inte är identifierade och något finns som styrker att de var oskyldiga. Så maskeras antalet oskyldiga offer i USA:s drönarprogram, skriver Aftonbladet.