Vittne: ”Helt plötsligt svängde det och störtade”
Bara tre människor överlevde flygkraschen på Havannas flygplats på Kuba där över hundra människor dött. De drogs ut ur det söndertrasade planet och vårdas nu på sjukhus med livshotande skador, enligt statliga medier. Ytterligare en person togs till sjukhus men passagerarens liv gick inte att rädda, rapporterar AFP.
– Jag såg hur det lyfte. Helt plötsligt svängde det och störtade. Vi var helt chockade, säger José Luís som jobbar i en matbutik i närheten av flygplatsen.
Yasniel Diaz, en 21-årig musiker, som var i närheten säger att det såg ut som om piloten försökte nödlanda, men kraschade i stället.
– Explosionen skakade allt. Jag började springa, jag var så rädd.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen