Hem
Anhöriga till en av personalen (ANTARA FOTO / TT NYHETSBYRÅN)

Vrakdelar hittade: ”Kusligt område att flyga i”

Ett sök- och räddningsplan har upptäckt misstänkta vrakdelar från det indonesiska flygplan som i helgen försvann med 54 personer ombord i Papuaprovinsen i östra Indonesien.
– Tidigt i morse siktade ett plan vrakdelar men vi vill dubbelkolla nu, säger J A Barata, transportdepartementets talesman.
Tidigare har myndigheter sagt att bybor hittat vrakdelar sedan de sett hur planet från Trigana Air i dåligt väder kraschade in i en bergvägg.
Vädret i Papua Nya Guinea uppges ha varit ”väldigt dåligt” vid tillfället.
– Området är känt för att vara ett kusligt område att flyga i, rapporterar Al-Jazeeras korrespondent.

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen