Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Anders Wallensten. Arkivbild.
Anders Wallensten. Arkivbild. (Ali Lorestani / TT NYHETSBYRÅN)
Coronaviruset • Svenska covidfallen

Wallensten om smittan på boenden: ”Ska undersöka”

Av Klas Widestrand
Publicerad: 3 maj 2020
ANNONS

Sverige har registrerat cirka tre gånger så många dödsfall som våra nordiska grannar tillsammans. En starkt bidragande orsak till detta är att smittan i hög grad letat sig in på äldreboenden runtom i landet.

Anders Wallensten, biträdande statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, vill inte uttala sig om vem som bär ansvar för smittan inom äldrevården, säger han till TT. Folkhälsomyndigheten ska dock titta närmare på vad som har gått fel.

– Det är högst olyckligt att det har blivit en så stor smittspridning där. Vi undersöker vad som har fallerat, vad man kan göra bättre och på vilket sätt det behövs mer stöd, för att komma tillrätta med det här, säger Wallensten.

ANNONS
Wallensten: ”Det är inte Folkhälsomyndigheten som bedriver äldrevården”
TT
Smittan har tagit sig in på över 500 äldreboenden (2 maj)
Dagens Nyheter
Flera kommuner mörkade spridning på äldreboenden (2 maj)
www.ekuriren.se
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
CoronavirusetSvenska covidfallenAnders WallenstenFolkhälsomyndighetenVård & omsorg

Sköterska fick långtidscovid klassad som arbetsskada

Undersköterskan Lena Bojarv fick sin långtidscovid klassad som arbetsskada, rapporterar SVT Nyheter Skåne. Hon arbetade med covidsjuka inom omsorgen i Skånekommunen Kävlinge när hon insjuknade vintern 2020.

23 januari 2022, 13.31
Omsorgspersonal.

Smitta på F17 i Kallinge – värnpliktiga skickas hem

Ett stort antal av de värnpliktiga på F17 i Kallinge har skickats hem på grund av ett covidutbrott, rapporterar P4 Blekinge.

17 januari 2022, 11.49
Värnpliktiga. Illustrationsbild.

Ministern i familjekarantän – riksdagsdebatten ställs in

Energiministern Khashayar Farmanbar (S) sitter i familjekarantän. Ministern har dock själv testat negativt för covid-19, skriver Aftonbladet.

17 januari 2022, 10.58
Khashayar Farmanbar (S).

Gruppledarna oense om att minska antalet ledamöter

Gruppledarna för Centerpartiet, Miljöpartiet och Kristdemokraterna tycker alla att det är lämpligt att se över antalet ledamöter som jobbar på plats i riksdagen vid voteringar. Detta efter att flera partiledare testat positivt för covid-19, skriver DN.

14 januari 2022, 19.14
MP:s Annika Hirvonen och SD:s Henrik Vinge.