Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Lars Pehrson / SvD / TT)
Rapportfloden

Ytterligare 1 000 tjänster kan kapas i Stora Ensos program

Av Nina Bos, Omni Ekonomi
Publicerad: 1 feb. 2024
ANNONS

Skogs- och massabolaget Stora Enso ska öka det årliga rörelseresultatet med 80 miljoner euro. För att uppnå det målet kan uppemot 1 000 tjänster kapas från koncernen, skriver bolaget i ett pressmeddelande i samband med delårsrapporten.

Inga anläggningar kommer dock att stängas inom ramen för programmet.

– Även om det är svårt, är denna plan nödvändig för att säkerställa vår långsiktiga framgång och konkurrenskraft, säger vd Hans Sohlström enligt pressmeddelandet.

Beskedet kommer drygt ett halvår efter den senaste omstruktureringen, som färdigställdes under det gångna kvartalet. I det paketet minskades personalstyrkan med 1 150 personer, samtidigt som ett antal produktionsenheter lades ner.

Operativt rörelseresultat: 51 mln eur
Väntat (Infront): 40,5 mln eur
2022: 355 mln eur

Omsättning: 2 174 mln eur
Väntat (Infront): 2 285 mln eur
2022: 2 864 mln eur

Operativ rörelsemarginal: 2,3%
Väntat (Infront): 1,8%
2022: 12,4%

Föreslagen utdelning: 0,10 euro per aktie
Väntat (Infront): 0,28 euro
2022: 0,60 euro

ANNONS
”Stora Enso planerar program för ökad långsiktig lönsamhet och konkurrenskraft”
pressmeddelande · mfn.se
Stora Ensos Q4
rapport · www.storaenso.com
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
RapportflodenStora EnsoRapportsäsongenIndustri & tillverkning

Svepet: Wihlborgs ökar intäkterna och Husqvarna gör brakförlust

Under morgonen har en rad bolag visat sina delårsrapporter. Här kan du läsa en sammanställning av de viktigaste.

I dag 07.14
STOCKHOLM 20201022
Mattias Perjos, vd Getinge AB
Foto: Jessica Gow / TT kod 10070

Handelsbankens resultat något lägre än väntat

Handelsbankens resultat i tredje kvartalet var något lägre än vad analytikerna spått på förhand i en enkät från Modular. Resultatet var 4 procent lägre än samma period förra året. Däremot ökade resultatet om man jämför med andra kvartalet i år, något som banken lyfter fram i rapporten.

I dag 07.07

Handelsbanken.

Netflix sänker prognosen – aktien föll i efterhandeln

Netflix tjänar mer pengar än väntat genom att höja abonnemangspriserna, behålla kunderna och öka intäkterna snabbare än kostnaderna, visar kvällens delårsrapport. Marginalerna ökar samtidigt kraftigt.

I går 22.33
Arkivbild.

Prognosmiss sänkte GM:s aktie trots stark rapport

General Motors vinst överraskar positivt i delårsrapporten för det tredje kvartalet, drivet av starkare försäljning och förbättrad lönsamhet i Nordamerika.

I går 15.08
President Donald Trumpmed GM:s vd Mary Barra och transportminister Sean Duffy vid bilfabrik i Michigan i juli i år.