Hem
Människor som spenderar natten i Kivs tunnelbanesystem. (Zoya Shu / AP)

100 000 har flytt sina hem – tunnelbanan ett skyddsrum

Omkring 100 000 människor har under torsdagen tvingats att lämna sina hem i Ukraina. Det uppger FN:s flyktingorgan enligt AFP.

En av de som har försökt fly Ukraina utan att lyckas är stockholmaren ”Aisha” som nu befinner sig i en bunker i Kyiv.

– Jag är jättebedövad. Jag vet inte ens hur jag ska känna. Jag försöker bara hålla mig säker, säger hon till P4 Stockholm.

Många har under torsdagen valt att sova i landets tunnelbanesystem i rädslan för ryska nattliga bombräder.

– Det är svårt att tro att det faktiskt är vår granne som gör det här. Vi har aldrig trott att de kan komma och faktiskt bara ta vårt land och säga åt oss vad vi ska göra, säger en kvinna i som sökt skydd i Charkivs tunnelbanesystem till CNN.

Fotnot: Omni har ändrat hur vi skriver namnet på Ukrainas huvudstad till Kyiv, i stället för Kiev. Detta eftersom Kyiv är en mer korrekt transkribering av det ukrainska uttalet av huvudstadens namn, medan Kiev utgår ifrån det ryska uttalet. Vi har samtidigt ändrat hur ett antal andra ukrainska namn skrivs, exempelvis Odesa, Dnipro, Tjornobyl och Krym.

Utländska direktrapporter

Svenska direktrapporter

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen