105-årig nazistsekreterare: ”Vi visste ingenting”
Brunhilde Pomsel var 31 år, året var 1942 och nazismens brott okända för de flesta. Hon hade just fått det välbetalda och prestigefyllda jobbet som sekreterare hos Joseph Goebbels, Tysklands propagandaminister. I en film om den nu 105-åriga sekreterarens liv som visas på Münchens filmfestival säger Pomsel att hon inte visste någonting om nazismens brott.
– Ingen tror oss dessa dagar, alla tror att vi visste allt. Vi visste ingenting, allt var hemligt, säger Brunhilde Pomsel till The Guardian.
Om vännen som försvann, judinnan Eva Löwenthal, säger hon att hon var övertygad att Löwenthal förflyttats för att befolka Südetområdet. Sanningen var en annan, Löwenthal hade likt tusentals andra judar vid tidpunkten skickats till koncentrationsläger.
– Jag skulle kunna klandra mig själv för att inte varit intresserad av politik, men sanningen är att ungdomens idealism lätt kunde leda till att du fick din nacke bruten, säger Pomsel.