Hem
(Marcus Ericsson/TT / TT NYHETSBYRÅN)

160 000 försändelser per dag – bara från Kina

E-handeln från de kinesiska jättarna Alibaba och Wish ökar snabbt och enligt Postnord kommer nu varje dag i snitt 160 000 försändelser från landet. Det är en ökning med 65 procent från i fjol och Postnord har svårt att hantera trycket, skriver SvD Näringsliv.

– Det är en explosiv utveckling just nu, säger Postnords kommunikationsdirektör Thomas Backteman till SvD.

På grund av regler med anor från 1800-talet subventioneras också kinesiska paket vilket gör att Postnord går back på hanteringen, säger Joakim Levin, sakkunnig vid Post- och telestyrelsen till tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen