Hem
Här berättar Raman Kapoor i indiska CNN 18

20 000 ombordanställda fast sedan veckor: ”Vi är mentalt utmattade”

Fler än 20 000 besättningsmedlemmar har suttit fast på fartyg i Hormuzsundet sedan USA attackerade Iran den 28 februari. Det uppger Arsenio Dominguez, generalsekreterare på Internationella sjöfartsorganisationen IMO, för Sky News.

En av dem är den indiske kaptenen Raman Kapoor.

– När kriget började var vi mitt i konfliktzonen. Vi såg hundratals robotar flyga över våra huvuden och vi hörde och kände explosionerna, säger han till Sky News.

Han berättar att alla i hans besättning är stressade och oroliga.

– Osäkerheten är det värsta. Vi är mentalt utmattade. I går fick vi påfyllning av proviant och vatten, det är vi väldigt tacksamma mot rederiet för, säger han till indiska CNN 18.

Alla i besättningen längtar hem, berättar han, och mångas kontrakt har löpt ut för länge sedan.

– Rederiet säger att de jobbar på det, så förhoppningsvis är vi snart på väg hem.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen