268 dödsfall rapporterade sedan i fredags: ”Försiktig nedgång av smittan”
Smittspridningen i Sverige tycks inte ha ökat så mycket efter julhelgerna, säger statsepidemiolog Anders Tegnell på myndigheternas gemensamma pressträff under tisdagen. I stället syns en ”försiktig nedgång” sett till landet i stort.
– Vi håller tummarna för att vi kan fortsätta åt det här hållet.
268 nya dödsfall har rapporterats sedan i fredags, enligt Folkhälsomyndigheten. Totalt har 10 591 personer dött med covid-19 i Sverige.
Det finns inga tecken på att den brittiska virusmutationen håller på att ta över i Sverige, enligt Tegnell.
– Det finns förmodligen fler fall men inte en samhällspridning som vi ser i exempelvis Danmark.
Trycket på sjukvården är dock fortfarande mycket hårt, även om det gått ner något i bland annat Stockholmsområdet. Antalet inlagda i intensivvården har minskat jämfört med förra veckan, meddelar Socialstyrelsens Taha Alexandersson.