Hem
Ikea i Slependen i Norge. Arkivbild. (Åserud, Lise / NTB scanpix)

600 norska Ikea-anställda går ut i strejk: ”Beklagligt”

Runt 600 Ikea-anställda går i morgon ut i strejk i Norge efter att löneförhandlingarna mellan arbetsgivarorganisationen NHO och fackorganisationen LO brutit samman. Det handlar om anställda på varuhusen i Furuset och Slependen, bolagets kundtjänst samt en planeringsenhet i Oslo, uppger bolaget enligt Dagbladet.

– Det är beklagligt att man inte kunde enas. Arbetsgivarsidan hos NHO har sträckt sig så långt som det är försvarligt, säger Ikea Norges vd Carl Aaby i ett pressmeddelande.

Läs också

Gör en klok investering – testa Omni Ekonomi

Inflation, högre räntor och stora börsrörelser. Hur stor avkastning vågar vi räkna med ett år som detta? Vilka fällor ska man undvika på börsen? Och inom vilka sektorer finns vinnare?

Med Omnis systerapp Omni Ekonomi får du Sveriges mest heltäckande bevakning av börs- och bolagsnyheter. Lägg därtill att Sveriges främsta aktieexperter svarar på de svåra frågorna och hjälper dig att navigera marknaderna.

Nu får alla Omniläsare chansen till en klok investering – testa Omni Ekonomi i två månader för endast 49 kronor (spara 269 kronor).

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen