700 poliser kallas in för att bevaka basketmatch
Över 700 poliser har kallats in inför en Euroleaguematch i basket i Valencia i kväll. Det rapporterar TT.
Hemmalaget Valencia möter israeliska Maccabi Playtika Tel Aviv i vad som ses som en högriskmatch av polisen med anledning av det pågående kriget mellan Israel och Palestina.
Laget förstärker dessutom sina egna säkerhetskontroller vid arenan, skriver de på sin hemsida enligt TT.
– Det finns saker som är bortom någons kontroll, som vad som hände i Bryssel i går, men man måste sprida lugn och försöka tänka på sporten, och lämna saker som inte är sport utanför, säger Valencias tränare Alex Mumbru enligt Basket news.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen