845 unga stockholmare har rånats i år – kraftig ökning
845 stockholmare under 18 år rånades från januari till september, visar Brottsförebyggande rådets siffror som Mitt i rapporter om. Under motsvarande period 2015 var siffran 284.
En av förklaringarna till ökningen kan vara att butiker inte handskas med kontanter i samma utsträckning som tidigare, enligt Pia Sjunnegård Dahlbom, som är biträdande regionpolischef i Stockholm.
– Butiksrånen har halverats, då hittar man andra sätt, man behöver pengar och kontanter, man rånar unga pojkar och flickor på jackor, mobiler eller bankkort, säger hon till tidningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen