Ryanair flyttar över sundet och överger Malmö
Från och med nästa år avslutar lågpriskedjan sin verksamhet i Malmö för att istället satsa på Köpenhamns flygplats Kastrup. 13 rutter kommer att utgå från Kastrup och de tre första flyger till Milano, Warszawa och London. De resterande rutterna offentliggörs i början av nästa år.
– Vi har märkt av Ryanairs tendens, att de har dragit ner på flygningar den sista tiden. De flyger sin sista tur till London på tisdag den 4 november. Sen har de inte lagt in fler beställningar på vinterprogrammet, säger Ulf Wallin, pressansvarig på Swedavia som driver Sturups flygplats till Sydsvenskan.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen