Analys: Det finns en gräns för Apples framgång
En sak blev tydlig när Apple presenterade sin senaste rapport: ”Ju bättre det går, desto svårare blir det att överträffa de högt ställda förväntningarna”, skriver Svenska Dagbladets Tomas Augustsson i en analys.
För trots att Applerapporten, som presenterades i veckan, levde upp till förväntningarna sjönk bolagets börsvärde omgående med 550 miljarder kronor.
Augustsson menar att det hela är en del av ett större fenomen. ”Om något går riktigt bra och blivit riktigt stort, hur länge kan det då fortsätta växa? Någon gräns finns självfallet och det är oron för var den finns som skrämmer investerarna”, skriver han.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen