(ANDERS WIKLUND / TT / TT NYHETSBYRÅN)

8 000 kronor från SD-fest skänks till Rumänien

Restaurang Kastrullhäxan i Jönköping lät Sverigedemokraterna hålla sin valvaka där och utsattes för ilska på sociala medier. Restaurangägaren Anette Edlund svarar genom att skänka bort pengarna.
– Jag har själv utsatts för politisk mobbning när jag var yngre så det fanns inte i min värld att säga nej till SD. Men jag visste ju att folk skulle reagera så därför bestämde jag mig med en gång för att skänka intäkterna, säger hon till TT.Det blev cirka 8 000 kronor som hon skänkte till Frälsningsarméns arbete för att hjälpa fattiga i Rumänien.
– SD säger ju att man ska hjälpa personer på plats så nu fick de vara med och bidra till det, säger Anette Edlund som är medlem i Moderaterna men inte politiskt aktiv.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen