(TT)

Ledare: Vem kan utläsa mönster i ett år som 2015

Vi närmar oss nyår och flera ledarsidor blickar tillbaka på året som gått.
Sydsvenskan/HD konstaterar att terrordåden som skakat Frankrike och världen under året innebär en utmaning för det öppna samhället. Men, skriver tidningen, ”kampen mot terrorn får inte ske till priset av den frihet som ska skyddas. Då har de som hotar det fria öppna samhället redan vunnit.”
Aftonbladets Katrine Marçal skriver att 2015 är ett år som politiskt knappast går att sammanfatta, med bland annat krig, klimatavtal, terrorattacker och eurokris. ”Vem kan utläsa mönster i en sådan sand?”. Men en av de slutsatser som kan dras av 2015 är att den politiska mitten tycks ha kollapsat. Det syns både i att figurer som Donald Trump i USA och Jeremy Corbyn i Storbritannien plötsligt blivit politiska ledare, och i att de statsbärande partierna går tillbaka medan högerpopulismen växer, skriver hon.
På DN:s ledarsida skriver Erik Helmerson att klimatet blir allt hetare, och syftar på debattklimatet. Till slut, skriver han, finns risken att nyhetskonsumenterna inte står ut, utan söker sig till lugnare platser, ”bort från den hetsiga tonen i både traditionella och sociala medier.”

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Expressen (obunden liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen