Sjöstedt: Vi är de första att täppa till kryphålen
Den minst nödvändiga parten i den svenska skolan är riskkapitalisten. Det säger Vänsterledaren Jonas Sjöstedt i Ekots Lördagsintervju. Han menar att det föreslagna vinsttaket för privata välfärdsbolag kommer att leda till att de kortsiktiga spekulanterna kastar in handduken, medan de seriösa, långsiktiga aktörerna blir kvar.
– Används skolpengen till elever och lärare så finns det inget som hindrar att man fortsätter, säger han.
SvD Näringsliv skriver att de största, mest kapitalstarka välfärdsbolagen kommer att kunna utnyttja kryphål i lagen, och öka sitt operativa kapital exempelvis genom att köpa lokaler.
– De konsekvensanalyser som är gjorda visar att den absoluta merparten av de pengar som nu tas ut i vinst kommer att återinvesteras i verksamheten. Och det är precis det som vi vill uppnå, säger han och tillägger:
– Skulle det visa sig att det trots det finns kryphål, då är vi de första som täpper till dem.