(TT)

Ryssland räddar bank och stoppar export: ”Är kris”

Rysslands centralbank har valt att rädda banken Trust Bank från konkurs genom en injektion på 530 miljoner dollar i banken, enligt Dagens Industri. Just den privata banksektorn är särskilt utsatt i landet som pressas av sanktioner och fallande oljepriser, uppger ekonomen Anna Stupnytska för The Telegraph.
Förre finansministern Alexei Kudrin går ännu längre och menar att det är är starten för en ny finanskris.
– Idag kan jag säga att vi har gått in en fullskalig ekonomisk kris. Nästa år kommer vi att känna det med full kraft, säger han till The Telegraph.
Samtidigt stryper den ryska regeringen exporten av spannmål, för att förhindra matpriserna att stiga ytterligare.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen