(Susan Walsh / TT NYHETSBYRÅN)

Asylrättskämpe fastnade hos gränspolisen i USA

En av USA:s mest kända asylrättskämpar, journalisten Jose Antonio Vargas, togs under tisdagen i förvar av gränspolisen på McAllenflygplatsen i Texas när han skulle flyga därifrån efter att ha deltagit i ett evenemang till stöd för ensamkommande flyktingbarn, rapporterar vox.com.
Vargas har bott i USA sedan han var 12 år gammal men har aldrig fått sitt medborgarskap godkänt. Något som han själv avslöjade i en essä i New York Times 2011.
Trots det har immigrationsmyndigheterna inte gjort något försök att få tag på honom, inte förrän han nu skulle försöka flyga inrikes från Texas med sitt filippinska pass.
Sent på tisdagskvällen släppte gränspolisen Vargas.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen