Flyktingar vid Makedoniens gräns på onsdagen. Anders Danielsson, Migrationsverket. (TT)

180 000 kan anlända i år: ”Vi måste ha en plan”

Antalet asylsökningar slår rekord och om det fortsätter i samma takt som den senaste veckan kommer 180 000 flyktingar ha kommit till Sverige under 2015, skriver DN.
–  Vi måste ha planering för att det kan inträffa, säger Migrationsverkets generaldirektör Anders Danielsson till tidningen.
På torsdagen passeras förra årets helårsnotering på 81 301 asylsökande och innan veckan är över har även rekordsiffrorna från 1992 under Balkankrigen överstigits då 84 018 människor sökte sig till Sverige, skriver DN.
–  Glöm inte bort att det var vid ett tillfälle sommaren 1992. Nu är det högre nivåer och under en längre tid. Det är ett helt annat läge i dag, säger Danielsson.

Bakgrund: Svenskt flyktingmottagande

Utrikesminister Margot Wallström vill inte följa Tysklands exempel och göra undantag från Dublinförordningen, men har kallat den ”delvis överspelad”. Förordningen innebär att det är det första land i EU som en asylsökande kommer till som ska pröva ansökan.
I svensk politik har en av de större debatterna handlat om huruvida kommuner ska få tilldelade flyktingkvoter eller ej.
Sverige är det land i Europa som tagit emot flest flyktingar per capita.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen